Lepší start do dospělosti pro děti z dětských domovů

Umíte si představit, že byste v životě neměli ani jednoho blízkého člověka? Pro děti z dětských domovů jde o tvrdou realitu. Z 8000 dětí, které v České republice vyrůstají v ústavní výchově, odchází každoročně asi 300 z nich do dospělého života. Přibližně 60 % se ale jen obtížně začlení do společnosti a najde tu své místo. Nemají se na koho obrátit, jsou bez podpory a pomoci. Mají často pocit, že nikoho nezajímají.

A to je jen jeden z důvodů, proč často bohužel opakují vzorce svých rodičů. Ty ostatní byly představeny na včerejší tiskové konferenci Nadačního fondu Krok domů k unikátnímu průzkumu, který mapuje podmínky přípravy mladých dospělých na odchod z pobytových zařízení.

Dalším zásadním faktorem, proč se tolik dětí potýká po odchodu z pobytových zařízení doslova s existenčními problémy, je chybějící následná péče a návazné služby. Nikdo je neprovede nástrahami samostatného života, ať už jde o komunikaci s úřady, uplatnění na pracovním trhu nebo shánění bydlení. Na své cestě se přitom mnohdy setkávají s projevy diskriminace ve všech těchto oblastech.

Výsledkem bývá situace, kdy po několika selháních mladí dospělí svůj boj s životními překážkami vzdají a rozhodnou se pro jednodušší cestu spojenou s nejrůznějšími patologickými jevy. Není pak ničím neobvyklým, že tuhle smutnou zkušenost přenesou i na své děti a v náhradní péči se tak ocitne i několik generací po sobě.

Jak to změnit? Jedině systémově. Ve spolupráci s Nadačním fondem Krok domů a dalšími subjekty, které se tématem zabývají, proto připravujeme legislativní návrh, který by dětem z dětských domovů pomohl k lepšímu startu do dospělosti. Nikdo totiž nemůže za to, do jaké rodiny se narodí.