ÍRÁN:CI 9. ročník festivalu íránských filmů právě odstartoval

Chodíte rádi do kina? Já nedám dopustit na filmové festivaly, mám hned několik oblíbených a jedním z nich je i festival íránských filmů ÍRÁN:CI. Jeho už 9. ročník právě probíhá v Praze a rozhodně stojí za to.

Sama jsem si včera zašla na film „Teherán, město lásky“: podle anotace se měl totiž děj dotýkat tématu homosexuality, tak jsem byla strašně zvědavá, jak se ji tvůrcům podařilo do iránského filmu propašovat. Že by cenzura zavřela obě oči?

Evidentně jsem si podobnou otázku nekladla jen já, protože hned v úvodu organizátor festivalu vysvětlil, že si cenzoři dějové linky pracující s homosexualitou vůbec nevšimli, a tak prošla bez problémů  Když si vzpomenu na české trezorové filmy, umím si živě představit, jakou radost muselo mít z téhle skryté výhry íránské publikum…

A přesně tohle mě na filmových festivalech baví nejvíc. Na jednu stranu máte možnost poznat přes plátno jinou kulturu, vidět život lidí „z jiného světa“, zároveň si ale často uvědomíte, jak moc jsou si naše příběhy podobné. A nakonec i to, že nic není samozřejmé – ani filmy bez cenzury.

Proto pokud máte čas a chuť, určitě si ještě na některý z festivalových filmů zajděte!