Nový stavební zákon přinese dostupnější bydlení

Dnes se na program jednání Sněmovny dostal dlouho očekáváný tisk – nový stavební zákon. Začínáme s ním v 1. čtení a provází ho poměrně vášnivá debata.

Stávající podoba stavebního zákona totiž irituje prakticky všechny, a to včetně těch, kdo ani stavět nechtějí. V žebříčku obtížnosti získání stavebního povolení, který sestavila Světová banka, je Česká republika ze 190 zemí na ostudném 157. místě. Řadíme se tak dokonce i za mnohé africké země. Proto je cílem nového zákona především zrychlení stavebního řízení.
Situace by se tím měla usnadnit nejen lidem, kteří si po letech spoření chtějí postavit vysněný rodinný dům, ale i těm, kdo shání dostupné bydlení v bytě. Proč? Je jasné, že pokud má stavitel připravený projekt výstavby bytového domu, na stavební povolení ale musí čekat i 10 let, rostou mu náklady. Právě náklady na zaměstnance i další náklady na udržení projektu při životě po celou dobu až do zahájení stavby se pak musí promítnout do ceny hotových bytů.
Jestli se tedy stavební řízení zrychlí, lze očekávat i snížení cen bytů u nové výstavby. Stavební řízení by díky novému zákonu mělo být navíc digitalizované (konečně!), takže vše půjde vyřídit z pohodlí domova nebo kanceláře. Doufám proto, že se všichni co nejdřív dočkáme daleko lepší právní úpravy. V rámci celého legislativního procesu, který tento sněmovní tisk čeká, je sice od 1. čtení k cíli ještě dlouhá cesta, věřím ale, že se nový zákon nakonec podaří schválit. Tak držte palce 🙂