Ode dneška si bytová družstva mohou rozdělovat zisk!

Vím, že samochvála smrdí… ale e-mail, který jsem dnes dostala, mě tak potěšil, že si ho sem prostě musím odložit. Napsal mi totiž pan Lukeš, předseda představenstva jednoho z pražských bytových družstev, který se na mě před několika měsíci obrátil s prosbou o pomoc. O co šlo?

V roce 2014 bytová družstva, kterých je v České republice přes 8000, ztratila právo rozdělovat mezi své členy zisk. Přiznávám, že k bytové problematice nemám nijak blízko, požadavek zástupců družstev, aby jim rozdělení zisku bylo opět umožněno, mi ale přišel logický a fér.

Řada lidí totiž do projektu družstevního bydlení investovala nejen své finance, ale i víru, že to pro ně může být v důchodu určitý zdroj přivýdělku. Typickým příkladem jsou bytová družstva, která mají dlouhodobě vysoké výnosy z pronájmu nebytových prostor v domě, ze zisku již pokryla všechny potřebné opravy a stále jim velká část prostředků zbývá.

Společně jsme proto připravili pozměňovací návrh a začalo vyjednávání, přesvědčování, argumentování… nějakou dobu to sice vypadalo bledě, nakonec jsme ale došli do cíle. Od 1. 7. 2020 tedy bytová družstva mohou za určitých podmínek rozdělovat zisk mezi své členy a já jsem moc ráda, že jsem se na tom mohla podílet.

Velký dík za to však patří hlavně panu Lukešovi a dalším aktivním členům z jeho družstva, kteří nezůstali jen u slov, ale vypravili se do Sněmovny jednat. Pokud vás něco trápí, neváhejte se zachovat stejně – změna je možná.