Počet nezaměstnaných starších 50 let stále stoupá

Je vám přes 50 let a marně sháníte práci? Nejste v tom sami. Přestože se poslední roky drží nezaměstnanost v České republice na relativně nízké úrovni, u lidí starších 50 let je trend přesně opačný…

Tenhle týden jsem proto interpelovala ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou s dotazem, jaká systémová opatření ministerstvo plánuje, aby nezaměstnaným „padesátníkům“ pomohlo. Podíl nezaměstnaných v tomto věku se totiž rozhodně nezmenšuje, naopak jsme svědky kontinuálního růstu jejich počtu z celkového množství nezaměstnaných. Stačí se podívat na oficiální statistiky Úřadu práce: zatímco před 10 lety byl podíl nezaměstnaných v kategorii +50 zhruba 26,8 %, v loňském roce už šlo o 31,7 %.

A to se navíc nejedná o skutečná čísla. Je totiž běžnou praxí, že lidé, kteří pracují ve středním a vyšším managementu, na Úřadu práce evidovaní nejsou, protože by je to při různých výběrových řízeních diskriminovalo. Druhotným faktem, který potvrzuje prohlubující se problém nezaměstnaných +50, je stále se zvyšující věkový průměr nezaměstnaných. Zhruba před deseti lety byl věkový průměr na 40 letech, v současné době se pohybuje okolo 43 let.

Ačkoliv tedy MPSV již dlouhá léta tvrdí, že je problematika nezaměstnanosti padesátníků jednou z jeho hlavních priorit, právě ze statistik jasně vyplývá, že se žádná změna k lepšímu nekoná. Jinak řečeno, opatření na poli aktivní politiky zaměstnanosti, která ministerstvo používá, jsou nefunkční a je na místě začít se zabývat skutečným systémovým řešením. Jsem zvědavá, jestli s ním paní mistryně konečně přijde… na interpelaci musí odpovědět do 30 dnů.