Povinná maturita z matematiky: ano nebo ne?

Zdravím opět ze Sněmovny! Prvním bodem dnešního jednání je senátní vratka, tzv. kompenzační bonus Ministerstva financí v souvislosti s krizovým opatřením, a následovat budou i další tisky zaměřené na zmírnění dopadů pandemie. Osobně doufám, že se na program dostane také sněmovní tisk MŠMT ohledně povinné maturity z matematiky.

K tomuto tématu jsem dostala řadu e-mailů i klasických dopisů s žádostí o podporu volitelnosti matematiky jako maturitního předmětu. Na druhé straně zaznívá řada argumentů, mimo jiné od kolegů poslanců či poslankyň, ve prospěch povinné maturity z matematiky.

Já sama určitě podpořím vládní návrh, který v případě matematiky umožňuje studentům zvolit si, zda z ní maturovat chtějí nebo ne. Mám k tomu hned několik důvodů. Zaprvé nevím, proč by třeba budoucí baletka či jiný absolvent konzervatoře musel maturovat z matematiky, přijde mi to až úsměvné. Navíc jsem jako absolventka gymnázia, která maturovala z jiných předmětů, důkazem, že se i bez téhle radosti dají složit zkoušky z matematiky a statistiky na vysoké škole, a to v několika semestrech.

Pravda, nebylo to na jedničku, ale to mě netrápilo a netrápí. Naopak určitě vím, že by mě trápila povinná maturita z matematiky. Držím všem studentům palce, aby to většina přítomných poslanců viděla stejně!