Pracovní volno 16. a 13. listopadu? Čirý populismus

Souhlasíte s návrhem odborů, aby 16. a případně i 13. listopad stanovila vláda dnem pracovního volna? Já osobně ho vnímám jako čirý populismus.

Ačkoliv jsem samozřejmě pro opatření, která by pomohla ke snížení šíření koronaviru, z pohledu dopadu na naši ekonomiku s návrhem odborů souhlasit nemůžu. Připadá mi až neuvěřitelné, že se odboráři nezamysleli nad těžkou situací řady firem i živnostníků, kteří doslova bojují o své profesní přežití. Jsou to totiž právě oni, kdo by v případě pracovního volna hradili veškeré mzdové náklady na své zaměstnance, včetně odvodů.
Odborníci spočítali, že by zavedení jednoho dodatečného dne volna připravilo za současných podmínek českou ekonomiku o dalších 12 miliard korun. Pokud by volné dny měly být dva, půjde o 24 miliard. Odborářům navíc zjevně uniklo i to, že vláda nemá pravomoc zaměstnavatelům nařídit, aby pracovní volno poskytli.
Věřím ale, že se za použití zdravého rozumu nakonec situace vyřeší sama. Předpokládám, že stejně jako ve většině podobných případů, kdy je mezi víkendem a státním svátkem jeden pracovní den, si většina z nás vezme dovolenou nebo bude v maximální možné míře pracovat z domova. Tím by mělo dojít ke kýženému snížení pohybu obyvatel a s ním i počtu nakažených – bez zbytečných ztrát.