Ženy v politice

Ženy v politice. Někdo má pocit, že jich je málo, někomu jich přijde moc, dlouhodobě se diskutuje o povinných kvótách… a právě letos uběhne 100 let od zavedení volebního práva žen v Československu, jde tedy opět o aktuální téma.

Věnovala se mu proto i mezinárodní konference Proč to tak trvá? aneb účast žen na politickém rozhodování, která v úterý proběhla v Poslanecké sněmovně pod záštitou kolegyně Jana Pastuchová.

Já sama jsem měla možnost zúčastnit se konference v roli panelistky, a tak si z ní odnáším hlavně spoustu inspirace ze společných diskusí. Nevyhnuly jsme se ani poměrně živé debatě ohledně rozdílu mezi mužem-politikem a ženou -političkou.

V tomto bodě jsem přispěla vlastním poznatkem, že muži v politice mají potřebu komentovat prakticky každé téma, včetně takového, u něhož zjevně nemají dostatek informací – prezentaci svého „světonázoru“ prostě nedokážou odolat  

Naopak ženy většině komentují opravdu jen agendu, s níž jsou detailně obeznámeny a navíc ji znají z vlastní praxe. Samozřejmě vím, že se jedná o většinový model, který není platný pro každého politika či političku, ale těžko se mu při sledování televizních debat nebo jednání Sněmovny ubránit…

V rámci panelu jsem pak zmínila nutnost vzájemné podpory žen v politice. Stále je mi totiž záhadou, proč máme tak často potřebu „konkurečního boje“, a to i v situacích, kdy si ani konkurovat nemůžeme. Naopak, spojením sil bychom mohly rychleji dosáhnout vytyčených cílů. Právě na akcích, jako byla úterní konference, je to ostatně vidět nejlépe: sdílení zkušeností může ženám v politice jen pomoci, jak těm, které jsou již aktivní, tak ženám, které o své politické angažovanosti teprve uvažují.